DGS Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Ders Notu

DGS Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Ders Notu

Bu ders notumuzda sizlere Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri konusunun önemli yerlerini anlatacağız. Sayfamızda Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Ders Notu, Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Konu Özeti, Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Önemli Kısımları, Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Yazılı Kaynak vb. başlıkları bulabilirsiniz.

Not: Eğer konuya hakim değilseniz; öncelikle konu anlatımlı videoyu izlemenizi öneririz.
Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri

Bu ders notumuzda Açıklayıcı Anlatım Türü ve Açıklayıcı Anlatımın Genel Özellikleri hakkında önemli bilgileri bulabilirsiniz.

Bu metinlerde amaç okuyucuya bilgi vermektir. Genelde öğretici (didaktik) metinlerde bu anlatım türü kullanılır. Onun için makale,eleştiri gibi yazılarda, tarih, coğrafya gibi ders kitaplarında bu teknik kullanılır. Yazar, okuyucunun bilmediğini düşündüğü bilgileri okuyucuya aktarır. Onu bilgilendirir. Yazarda, bu bilgileri ben biliyorum, okuyucu bilmiyor, anlatayım da öğrensin anlayışı vardır.
Klasik paragraflarda yani giriş, gelişme, sonuç cümlelerini içeren paragraflarda bu yönteme başvurulur.
Önce giriş cümlesiyle konu ve bakış açısı verilir, sonra gelişme cümleleriyle yardımcı düşünceler aktarılır ve ana düşünce belirtilir. Paragraflarda ana düşünce genellikle sonda bulunur ilkesine uygun bir anlatım yöntemidir.

  • Kaynak İndirme Bilgileri
  • Site: www.https://dgs.konu-anlatimi.gen.tr
  • Dosya İçeriği: Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri
  • Dosya Boyutu/Türü: 17.4 KB/ Word
  • Dosya İndirme Linki: Tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir